Victor Ponta dă de pământ cu liderul USR. Fostul premier este de părere că Dominic Fritz are de servit interese externe în cadrul USR.
Victor Ponta dă de pământ cu liderul USR!
Fostul premier Victor Ponta a declarat că USR a votat în unanimitate să îl păstreze ca președinte al unui partid aflat la guvernare și reprezentat în Parlament pe Dominic Fritz, o persoană condamnată.
„La USR, Dominic Fritz a fost condamnat definitiv de două instanțe formate din judecători. Condamnat, nu doar acuzat. Și totuși, USR votează în unanimitate să îl păstreze ca președinte al unui partid aflat la guvernare și reprezentat în Parlament. De ce? Pentru că, în opinia mea, USR nu este creația alegătorilor români, nu răspunde în fața alegătorilor români și nici în fața legilor românești care ni se aplică nouă, celorlalți. Creatorii și stăpânii USR nu dau doi bani pe români și pe România; îi interesează doar să extragă bani și avantaje. Până nu ne eliberăm de vânzători și de cozile de topor, nu ne vom face bine”, a transmis Victor Ponta.
Fostul premier a făcut o comparație între situația lui Ciprian Ciucu și cea a lui Dominic Fritz.
„Ciprian Ciucu (deși este doar acuzat, nu condamnat) a decis, în mod corect, să nu candideze la Congresul PNL. Este o decizie corectă dacă îți pasă de alegători, de minimul respect necesar în politică și de regulile jocului democratic. În 2015, când am fost pus sub acuzare de Kovesi pentru ca Iohannis să își facă „guvernul lui”, am demisionat din funcția de președinte al PSD, deși știam că sunt nevinovat și că voi fi achitat. A fost însă un gest absolut normal de respect față de alegători, față de colegii din partid, față de justiție și față de regulile democratice.
La USR, Dominic Fritz a fost condamnat definitiv de două instanțe formate din judecători. Condamnat, nu doar acuzat. Și totuși, USR votează în unanimitate să îl păstreze ca președinte al unui partid aflat la guvernare și reprezentat în Parlament. De ce? Pentru că, în opinia mea, USR nu este creația alegătorilor români, nu răspunde în fața alegătorilor români și nici în fața legilor românești care ni se aplică nouă, celorlalți. Creatorii și stăpânii USR nu dau doi bani pe români și pe România; îi interesează doar să extragă bani și avantaje. Până nu ne eliberăm de vânzători și de cozile de topor, nu ne vom face bine“, a menționat Victor Ponta.
Victor Ponta a menționat că a procedat corect Ciprian Ciucu
Despre Ciprian Ciucu, urmărit penal de DNA pentru săvârșirea unor fapte de corupție, Victor Ponta a menționat că a procedat corect.
„Ciprian Ciucu (deși este doar acuzat, nu condamnat) a decis, în mod corect, să nu candideze la Congresul PNL. Este o decizie corectă dacă îți pasă de alegători, de minimul respect necesar în politică și de regulile jocului democratic. În 2015, când am fost pus sub acuzare de Kovesi pentru ca Iohannis să își facă ‘guvernul lui’, am demisionat din funcția de președinte al PSD, deși știam că sunt nevinovat și că voi fi achitat. A fost însă un gest absolut normal de respect față de alegători, față de colegii din partid, față de justiție și față de regulile democratice”, a mai punctat fostul președinte PSD.
Altfel, Victor Ponta dă de pământ cu liderul USR. Fostul premier este de părere că Dominic Fritz are de servit interese externe în cadrul USR.