Sorin Grindeanu e gata să fie desemnat premier. Liderul social democrat a declarat luni seara, cu puțin înainte ca Guvernul Veștea să pice la votul de învestire în Parlament, că PSD nu va fugi de responsabilitate dacă Nicușor Dan îi va chema la consultări la Cotroceni.
Sorin Grindeanu e gata să fie desemnat premier!
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a precizat că nu va fugi de responsabilitate și că va accepta o eventuală nominalizare a lui Nicușor Dan pentru postul de premier.
„PSD a înțeles responsabilitate votului, de a oferi un guvern stabil, care să intre rapid în pâine. PSD a votat, toți parlamentarii, vom vedea rezultatul”, a spus Grindeanu.
Potrivit acestuia, „Veștea e un om responsabil, care dorește binele, care dorește ca România să aibă un guvern stabil cu politici publice pentru români”.
Președintele PSD a afirmat, de asemenea, că dacă președintele va convoca noi consultări, PSD nu va fugi de responsabilitate.
„Dacă preşedintele ne va chema mâine şi eu cred că în zilele următoare destul de repede va face acest lucru, Partidul Social-Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a precizat el.
Întrebat dacă va fi variantă de prim-ministru, Sorin Grindeanu a spus: „O să avem o discuţie. Evident că ne aflăm cu un pas mai aproape de alegeri anticipate”.
Acesta a subliniat că partidul său nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR și că PSD nu va accepta niciodată ca Ilie Bolojan să fie premier din nou.
„Dacă, după consultări, președintele va acorda PSD acest mandat, vom veni în ce formulă venim în fața Parlamentului”, a mai spus Grindeanu.
Paul Stănescu: „Uurmătorul premier propus ar trebui să fie de la PSD!“
Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veştea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemnat trebuie să fie de la PSD, poate chiar Sorin Grindeanu.
Stănescu a fost întrebat ce va face PSD dacă Guvernul Veştea nu va primi votul Parlamentului şi dacă Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier.
„PSD a câştigat alegerile. PSD a câştigat alegerile, e pe primul loc şi ar trebui să fie, poate nu Sorin, poate nu vrea el, altcineva, un prim-ministru de la PSD”, a afirmat acesta.
Stănescu a menţionat că un Guvern condus de un premier PSD ar putea să fie votat de PNL, aşa cum a declarat Ilie Bolojan.
„Ne-a spus Bolojan, s-a dus cu două variante, am înţeles, la preşedinte. Una, dacă PSD îşi asumă prim-ministrul votează. Dacă nu, să votăm noi coaliţia PNL, USR, UDMR. Noi n-am discutat în partid (despre aceste variante – n.r.). Deciziile PSD se iau în forurile de conducere ale partidului. Eu nu mai fac parte din niciun for de conducere în partid. Deci ce e important? Trebuie să facem un Guvern“, a transmis Paul Stănescu.