Europarlamentarul Rareş Bogdan îl critică miercuri pe liderul PNL, Ilie Bolojan, acuzându-l de ipocrizie fără margini pentru că dă vot unui pesedist, dar acum două zile a blocat un liberal, referitor la refuzul PNL de a vota în Parlament guvernul lui Adrian Veştea. El mai spune că, sub pretextul unei mari responsabilităţi naţionale, se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de PSD-istul şef, cu sprijinul lui Bolojan şi al neoprogresiştilor săi din PNL.
„Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancţionaţi pentru pact de guvernare cu social-democraţii deoarece ţara avea şi are nevoie urgent de un Guvern, iar noi susţineam un premier PNL, un vicepremier PNL şi 5 miniştri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul şi să facă reforme, iar acum ce să vezi? Bolojan şi camarila slugilor anunţă că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD…!!!!! Tare, nu?”, scrie europarlamentarul Rareş Bogdan pe Facebook.
El se întreabă cine îi sancţionează pe „Bolojan şi pe cei ce vor vota acest Guvern”.
„Acum nu mai sunt „salvarea ţării”, pericolul de „junk” şi „stabilitatea bugetară” gargară, vorbe în vânt? Este un teatru ieftin în care marile principii doctrinare devin brusc flexibile (un fleac, i-am ciuruit) când se apropie votul. Culmea ipocriziei politice!”, comentează Rareş Bogdan.