Fosta lideră USR Elena Lasconi a lansat un atac extrem de dur la adresa președintelui Nicușor Dan, pe care îl acuză de lipsă de responsabilitate, de incapacitatea de a-și asuma propriile decizii și de ruperea de problemele reale ale românilor.
Lasconi susține că șeful statului ar trebui să își recunoască greșelile și să iasă public pentru a explica deciziile care au contribuit la actuala criză politică.
Fosta candidată la alegerile prezidențiale afirmă că a ales să păstreze tăcerea până acum, însă consideră că situația actuală impune o reacție publică.
„Am urmărit în tăcere, dar uneori tăcerile urlă și dor. Cât de greu e să-ți asumi responsabilitatea propriilor decizii? Cât de greu e să ieși în fața oamenilor și să spui: «am fost stupid, am greșit»?”, a scris Elena Lasconi pe Facebook.
Aceasta îi transmite președintelui că românii sunt dispuși să ierte greșelile asumate sincer.
„Domnule președinte, românii iartă. Important este să fii sincer, credibil, uman. Știu că aceste calități vă lipsesc, dar sunteți «șeful țării», aveți un întreg aparat la dispoziție. Îl puteți folosi pentru reparat greșeli”, afirmă Lasconi.
„Cred că veți fi primul președinte demis din istoria României”
În mesajul său, Elena Lasconi avertizează că lipsa unei asumări publice ar putea avea consecințe politice majore.
„Eu vă cunosc, din păcate. Dacă nu ieșiți acum, în al 12-lea ceas, în fața românilor, asumându-vă responsabilitatea propriilor decizii, cred că veți fi primul președinte demis din istoria României. Nu mai ține cu lașitatea. Nu poți să arăți mereu cu degetul în altă parte, nu poți să dai vina la infinit pe unul și pe altul. Deciziile vă aparțin. Fiți responsabil!”, a scris aceasta.