Cadavrul unei femei, descoperit în casă la două luni după ce a murit! Motivul pentru care soțul și fiul nu au anunțat decesul! Descoperirea macabră a fost făcută de autoritățile din Italia. Femeia era casnică, avea 65 de ani și locuia cu soțul și fiul ei. Cornelia Daniela Merz a murit, iar trupul ei neînsuflețit a fost găsit abia după două luni de la deces. Alarma a fost dată după ce vecinii au simțit un miros puternic din locuință. Șocant este faptul că fiul și soțul ei nu au declarat decesul pentru a putea încasa pensia femeii.
Cadavrul unei femei, descoperit în casă la două luni după ce a murit!
Cadavrul unei femei a fost descoperit în casă la două luni după ce a murit. Cornelia Daniela Merz a decedat, iar fiul și soțul ei nu au anunțat decesul pentru a putea încasa pensia femeii. Alarma a fost dată de un vecin care nu o mai văzuse pe femeie de mult timp și a sesizat că din locuință venea un miros puternic. Suspect a fost și faptul că, fiul familiei, o persoană cu dizabilități aflată în evidența Departamentului de Sănătate Mintală, nu se mai prezentase de ceva timp la ședințele de terapie. Autoritățile au ajuns la fața locului, iar când au intrat în casă au descoperit cadavrul femeii întins pe pat. Anchetatorii au fost șocați să vadă trupul femeii mumificat, acoperit cu un cearșaf.
Autoritățile locale au anunțat carabinierii, iar primele evaluări au arătat că decesul a survenit în urmă cu două luni. Medicul legist a examinat trupul neînsuflețit, iar verificările nu au arătat urmele unei morți violente. Cel mai probabil, aceasta a murit din cauze naturale. Anchetatorii au decis ca soțul și fiul femeii să fie duși la spital pentru controale medicale. Familia trăia în izolare completă, iar polițiștii vor să afle dacă au avut discernământ. Șocant este faptul că familia nu a anunțat decesul pentru a încasa pensia femeii.
Crimă șocantă într-o familie din Italia
O crimă șocantă în familie s-a petrecut în Italia. Un bătrân de 90 de ani și-a otrăvit soția cu pastile care conțineau o substanță periculoasă. Femeia a murit la spital, iar medicii au alertat autoritățile. Soțul femeii este anchetat, iar mărturia badantei care o îngrijea pe bătrână a contat enorm în fața justiției. Îngrijitoarea a susținut că soțul femeii, Vincenzo, a introdus nitritul de sodiu în capsulele pe care le lua soția lui bolnavă. Potrivit procurorilor, în sângele Danielei Chiorri a fost găsită o concentrație de nitrit de sodiu de 97%, considerată letală, precizează rotalianul.com.
Badanta a mai precizat că de multe ori găsea pastilele femeii scoase din ambalaj și i se părea ciudat că soțul umbla zilnic la medicamentele femeii. Vicenzo, soțul femeii, a fost medic, iar acum este judecat pentru omor voluntar. Fapta este deosebit de gravă, având în vedere premeditarea, legătura de rudenie și vulnerabilitatea victimei. Soțul a negat fapta, dar anchetatorii au toate dovezile care îl incriminează. Bărbatul de 90 de ani riscă închisoarea până la finalul vieții pentru fapta sa.
O altă tragedie a șocat lumea. Cadavrul unei femei a fost găsit în locuința sa, la două luni după moartea sa. Fiul și soțul femeii nu au anunțat decesul pentru a încasa pensia acesteia.