România se va confrunta cu un val de căldură extrem în aceste zile. Temperaturile pot ajunge până la 41 de grade.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis noi avertizări de caniculă extremă de tip cod roșu și a anunțat când vor apărea ploile.
Cod roșu de caniculă în majoritatea regiunilor
Azi, de la ora 10:00, ANM a instituit cod roșu de caniculă pentru patru regiuni: Crișana, Maramureș, Transilvania și jumătatea de nord a Moldovei.
Temperaturile se situează între 35 și 38 de grade, atingând pragul critic de 39-40 de grade în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei. Disconfortul termic este sever, cu un indice temperatură-umezeală peste pragul de 80 de unități. Nopțile rămân tropicale, cu minime cuprinse între 17-25 de grade.
Totodată, Banatul, Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei sunt sub avertizare cod portocaliu. Temperaturile maxime se situează între 35 și 38 de grade.
„Astăzi, Crișana, Maramureșul, Transilvania și partea de nord a Moldovei se vor afla sub incidența unei avertizări cod roșu privind temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic deosebit de accentuat”, a declarat meteorologul ANM, Oana Catrina la Digi24.
Temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie
De luni, de la ora 10:00, și până miercuri la ora 10:00, avertizarea de cod roșu de caniculă se extinde în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea de vest a Munteniei.
Termometrele vor indica între 35 și 41 de grade, iar în Banat și Crișana se vor înregistra cele mai mari valori.
Căldura se intensifică puternic în Dobrogea și în jumătatea de est a Munteniei, unde se așteaptă maxime de la 32 de grade în Delta Dunării până la 38 de grade în restul regiunilor.
„De mâine, codul roșu se extinde, cuprinde cea mai mare parte a țării, unde vom avea temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie.
„În mod cert, valoarea resimțită va fi cu mult mai mare decât ceea ce se va înregistra în adăpostul meteorologic. Cel puțin până marți, nu avem nicio șansă de a vedea ploi de scurtă durată în țara noastră.”, a mai spus meteorologul pentru sursa citată.
Primele ploi și vijelii apar marți la munte și la deal, iar de miercuri se extind în aproape toată țara:
„Începând din data de 2 iulie vom asista la o răcorire semnificativă a vremii din perspectiva regimului termic, însă își vor face apariția manifestările de instabilitate atmosferică”, a conchis Oana Catrina.