Fostul candidat la prezidențiale, Călin Georgescu, a transmis un mesaj dur pentru Guvernul Bolojan III. Acesta i-a îndeamnat pe parlamentari să nu susțină învestirea Guvernului Veștea, pe care l-a descris drept cabinetul „unui președinte ilegitim”.
Călin Georgescu, mesaj dur pentru Guvernul Bolojan III!
Călin Georgescu susține că un vot pentru Guvernul Veștea „este un act de trădare a intereselor României”.
„Mesajul se adresează acum membrilor Parlamentului României, ai partidelor parlamentare sau independenți. Parlamentarii români trebuie să înțeleagă astăzi că fiecare vot dat guvernului unui președinte ilegitim este un act de trădare a intereselor României. Guvernul propus, „Bolojan 3”, nu este o opțiune politică, să ne înțelegem. Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”, a declarat Călin Georgescu, într-un mesaj video pe Facebook.
Mesajul a fost transmis după participarea sa la târgul de produse agricole și animale din Osica de Sus și la Sfânta Liturghie de la Mănăstirea Brâncoveni, într-o declarație în care fostul candidat la prezidențiale a îmbinat referirile la producătorii locali și lumea satului cu un apel politic adresat direct membrilor Parlamentului.