Victor Ponta a fost propus ca premier de Grupul «Uniți pentru România».
Victor Ponta, premierul României în perioada 2012-2015, a fost propus din nou în această funcție de colegii săi din Grupul «Uniți pentru România».
După ce Adrian Veștea nu a obținut majoritatea parlamentară pentru a fi învestit premier și a forma Guvernul propus, urmează să aibă loc noi nominalizări pentru funcția de prim-ministru al României.
Propunerea Grupului Uniți pentru România este fostul premier Victor Ponta, care și-a arătat recunoștința pentru nominalizare.
Într-un mesaj postat pe rețelele sociale, Victor Ponta a transmis că este pregătit să își asume responsabilitatea guvernării dacă i se va cere și a promis că va oferi soluții pentru a scoate România și cetățenii țării din criză.
„ Sunt onorat și recunoscător pentru încrederea colegilor mei din Grupul «Uniți pentru România»! Sunt convins că propunerea lor a fost făcută cu cele mai bune intenții, pentru a oferi o soluție serioasă crizei politice și nevoilor.
Bineînțeles că, dacă mi se va cere, așa cum am făcut și în 2012, nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României. Decizia aparține Președintelui României ”, a transmis Victor Ponta.
Răzvan Mirel Chiriță, liderul grupului, a declarat că formațiunea îl susține pe Victor Ponta pentru că este un politician cu experiență, acesta conducând Guvernul în perioade dificile.
„ Domnul Victor Ponta a fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri. Este un politician cu experiență vastă la cel mai înalt nivel, care a condus Guvernul în perioade dificile, demonstrează capacitatea de a coagula forțe politice diferite și cunoaște în profunzime mecanismele administrației publice și dosarele europene. România are nevoie, acum mai mult ca oricând, de profesioniști cu rezultate dovedite ”, a declarat Răzvan Mirel Chiriță.