Rezultatele anchetei în cazul elevului care a murit la şcoală, în Bacău. Ce a descoperit DSU în urma verificărilor

Concluziile verificărilor făcute de DSU la Bacău, unde un băiat de 15 ani a murit la şcoală, după ce i s-a făcut rău, arată că medicul coordonator nu a valorificat toate resursele disponibile la momentul solicitării, adică nu a trimis un echipaj cu medic şi nu a solicitat un elicopter SMURD, deşi cazul era încadrat la „Cod roşu”. Totodată, nu a fost utilizată o resursă de prim ajutor calificat aflată în proximitatea locului intervenţiei, anunță Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.

„Referitor la cazul intervenţiei medicale din data de 20.05.2026, Ministerul Sănătăţii şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă îşi exprimă profundul regret pentru decesul copilului din judeţul Bacău şi transmit sincere condoleanţe familiei îndoliate. Respectul faţă de suferinţa familiei şi obligaţia instituţională de a clarifica toate aspectele legate de intervenţia medicală au stat la baza demersurilor întreprinse de cele două instituţii în perioada imediat următoare producerii acestui eveniment”, a arătat, joi seară, într-o postare pe Facebook, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.

Reprezentanții DSU au amintit că, după ce un adolescent de 15 ani a murit la şcoală, după ce i s-a făcut rău, au fost declanşate verificări privind modul de gestionare a intervenţiei şi respectarea procedurilor operaţionale aplicabile. Astfel, în 22 mai, o echipă de inspecţie a DSU s-a deplasat la sediul structurilor care asigură asistenţa medicală de urgenţă în judeţul Bacău (SAJ Bacău, UPU-SMURD a Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău, ISUJ Bacău), precum şi la sediul Şcolii Gimnaziale din localitatea Vladnic, comuna Parincea, judeţul Bacău (locul intervenţiei), pentru a verifica modul de asigurare a asistenţei medicale de urgenţă la nivel prespitalicesc, activitatea fiind desfăşurată în coordonare instituţională cu Ministerul Sănătăţii.