Tragedie în Botoșani! Un tânăr și-a pus capăt zilelor, copleșit de suferința mamei sale bolnave! 

Tragedie în Botoșani! Un tânăr și-a pus capăt zilelor, copleșit de suferința mamei sale bolnave! Cazul tulburător a avut loc marți, 2 iunie 2026, în localitatea Brăești, din județul Botoșani. Un tânăr de 29 de ani s-a spânzurat, iar apropiații susțin că bărbatul era profund afectat de starea de sănătate a mamei lui. Tânărul, Daniel, ceruse ajutor pentru mama sa, de la asistenta comunitară din Brăești. Când asistenta socială a revenit la domiciliul tânărului pentru a discuta cu mama lui aflată la pat, l-a găsit pe Daniel fără suflare.

Tragedie în Botoșani! Un tânăr și-a pus capăt zilelor, copleșit de suferința mamei sale bolnave!

O tragedie a avut loc în Brăești, Botoșani, după ce un tânăr de 29 de ani și-a pus capăt zilelor, fiind copleșit de suferința mamei sale bolnave. Marți, 2 iunie 2026, Daniel a vorbit cu asistenta comunitară din cadrul Primăriei Brăești și a cerut sprijin pentru a o prelua pe mama sa care era imobilizată la pat. Când asistenta comunitară a mers acasă la el pentru o nouă anchetă socială, tânărul era mort. Acesta a fost găsit spânzurat în curtea casei. Corpul neînsuflețit al tânărului a fost ridicat de medicii legiști pentru efectuarea necropsiei, precizează botosaninews.ro.

Vecinii tânărului au declarat că bărbatul era o fire retrasă și în ultima vreme era copleșit de suferința mamei sale, grav bolnave.

„Era o fire retrasă. Nu prea vorbea cu nimeni. Nu avea prieteni. Probabil că l-a apăsat durerea mamei, de care doar el trebuia să aibă grijă”, a declarat un localnic pentru BotosaniNews.

Un bărbat s-a înjunghiat la mormântul soției

O altă tragedie a avut loc în Timișoara. Dorul după soția care s-a stins l-a împins pe un tânăr să recurgă la un gest extrem și a vrut să își pună capăt zilelor. Acesta a încercat să își ia viața chiar la mormântul celei pe care a iubit-o nespus, în cimitirul de pe Mătăsarilor din Timișoara. Bărbatul de 38 de ani a mers la locul în care femeia iubită își doarme somnul de veci, a băut o sticlă de whisky, a scris un bilet de adio, apoi s-a înjunghiat cu cuțitul în abdomen. Acesta fost observat însă de un trecător care a dat imediat alarma. Un echipaj al Ambulanței a intervenit de urgență și i-a acordat tânărului primul ajutor, apoi l-a transportat în stare foarte gravă la Spitalul Județean Timișoara, unde medicii l-au băgat direct în sala de operație. Polițiștii au început cercetările pentru a stabili cu precizie tot ceea ce s-a întâmplat în cimitir, conform opiniatimisoarei.ro.